Yoga türleri

 

Raja Yoga

Kralların yogasıdır. Yoga Sutralarında belirtilen teknikler kullanılarak meditasyon yapılmasına odaklanır.

 

Jnana Yoga

Bilgelik yogasıdır. Gerçek ve gerçek olmayanın bilgelik ışığıyla meditasyon yoluyla ayırdedilmesidir. Bir soru üzerinde tüm yönleriyle düşünmeyi içerir. Krishnamurti ve Ramana Maharshi Jnana yogi örneğidir.

 

Bhakti Yoga

Kalbin yogasıdır. Duygulara yöneliktir, sevgi, aşk, adanma, kabul, hoşgörü… Şarkılar, danslar gibi ritüeller yoluyla kalbin dönüşmesini ve ayrılık hissi alışkanlığından kurtulmasına odaklanır. Martin Luther King Jr, Bhakti Yogi örneğidir.

 

Tantra Yoga

Yapılan her şeyde İlahi olanı farketmeyi içerir. Saygılı bir tavır geliştirmeyi, hayata ritüelsel bir yaklaşımı teşvik eder. Tantra kelimesi Batı’da hatalı olarak seks ile ilişkilendirilse de bir çok tantra okulu bekar yaşamı önerir. Saflık, tevazu, adanma, bağlılık, açıksözlülük ve evrensel aşk diğer başka özelliklerin yanında öne çıkanlardır. 6 yoga türü içinde en ezoterik yaklaşımdır.

 

Karma Yoga

Karma ‘eylem’ demektir. Özgürleşmede ‘kendininin ötesi tavrı’ yaklaşımını kullanır. Bu da kendini öne çıkarmaksızın hizmet etmekten geçer. Eylemlerini değiştirmeyi içerir; örneğin iyi düşünce, iyi ifade, iyi davranış tarzı. Böylece bencililkten uzak ruha erişmeye yönelinir. Mahatma Ghandi ve Rahibe Teresa Karma Yogi örneğidir.

 

Hatha Yoga

Hatha; irade demektir. Hatha yoga kuvvet, güç ya da enerji yogasıdır. Hatha aynı zamanda “güneş/ay” veya “yaratıcı/almaya açık olan” veya “aktif/yansıtıcı” da demektir, beden/zihindeki birbirine zıt ancak birbirini tamamlayan eğilimlerin birliğini ifade eder. Beden öne çıkar ancak ince, enerjetik bedene erişen teknikler uygulanır.

 

Bir yogi – bir çok yol

Bir yoga stüdyosundan hiç adım atmamış olsanız bile bu yoga türlerinden bir veya bir kaçını deneyimlemiş olmanız mümkündür.

Bir aşevinde yemek servisi yaptıysanız, bir yardım kuruluşuna destek olduysanız, bir kermese katkıda bulunduysanız, bu gönüllü eylemleriniz karma yoga uygulamasıdır.

Bir çok felsefeyi incelemek, bunları sağduyu ve sezgilerinizi kullanarak hayatınıza geçirmeyi denemek Jnana Yoga uygulamasıdır.

Bir doğum günü kutlamasını hoş bir ritüele, sevgi ve şükran ortamına çevirdiyseniz bu Bhakti ve Tantra Yoga uygulamasıdır.

 

Seçtiğiniz ya da keyif aldığınız her ne ise, yogada herhangi bir şeyle kendinizi sınırlamak ya da zorunlukta hissetmek gerekmez.

 

 

.

Yorumlar kapatıldı.