Ben neden yoga yapıyorum – 2

Çok şık 10 neden saydıktan sonra, ki hepsi geçerli doğru, ne oluyor? ben neden yoga yapıyorum?

 

Aslında ilk defa yogaya bir arkadaşım “ben yogaya gidiyorum, hadi sen de gel” dedi diye gittim.

 

İlk 2 ay bayağı güldüm. Bir sürü süratli, zorlayıcı sporu yapmaya alışık ben bu sükunet ve sessizliği komik buldum, ama yine de devam ettim. Sonradan öğrendim ki “enerjinin nasıl çalışacağı belli olmaz”mış, ağlayabilirmişsin, gülebilirmişsin, başın ağrıyabilirmiş, rahatlayabilirmişsin veya hiç bir şey ve bunların hiç de bir önemi yokmuş.

 

Böyle başlayan yoga maceramda yoganın benim için anlamı, ne olduğu, yogadan ne aldığım zaman içinde değişti. İlk önce tanımaydı, sonra hareket, sonra mükemmelliğe yöneliş, sonra dayanıklılık, sonra denge, sonra gevşeme, sonra nefes, sonra uyum, sonra özgürlük… İlk bir kaç ay bir şey, 1 sene sonra başka bir şey, 3 sene sonra başka bir şey, 5 sene sonra başka bir şey, yoga kamplarında başka, eğitmenlik eğitimlerinde başka, 10 sene sonra bugün başka …ve sonuçta bunların da hiç önemi yokmuş… önemli olan hep bir nedenle, şu veya bu, devam etmek oldu. Ve bugün keyif için, keyif içinde hareket etmek için yoga yaparken bir çok yan etki ortaya çıkıyor, biraz önce saydığım her şey ve yumuşaklık, zerafet, hassasiyet, algı genişlemesi, kendini tanıma, odaklanma, rahatlık, huzur, açılma, beklentisizlik, şaşırma, bilmiyorum ki bir an sonra neyle karşılaşacağım veya hatırlamıyorum ki her an ne oldu, geldi geçti veya geldi benim oldu kaldı, ama o kadar benim oldu ki sanki hep benimdi.

 

Bugün fiyakalı olarak zihin beden kalp ruh bütünlüğünden bahsediyoruz, derste ise hep hareketlerden bahsediyoruz; kolunu kaldır, bacağını indir, dizini bük, kalçanı çevir, bileğini düzelt ama arka planda bütünlük hep çalışıyor…

 

Ve benim için şöyle gerçekleşiyor bedenle hareket ederken, ne hissettiğime dikkat ederken, yaptığımın bende yarattığı hisse göre ve kalbime etkisine göre hareketin şeklini, miktarını, hızını, değiştirip ruhumu besliyor mu? nasıl oluyor? diye gözlemlerken, gerekirse akılla düzeltme yapıp ohhh ne keyif ve bunun tekrarı sadece kendime ayırdığım bu zaman diliminde bunun alıştırmasını sürekli olarak yapmak, vücuda bu alışkanlığı kaydedip günün koşuşturmacası içinde dur, hisset, düzelt, keyifle devam et şeklinde ortaya çıkmaya başlıyor.

 

Tabii yoga tüm diğer bir çok aktivite veya bilgi gibi tecrübe ile öğreniliyor, tecrübe ediliyor. Diğer taraftan yoga zaten aktivite de değil. Demek istediğim; yapmadan olmazzzzzzzzzzzz…

 

Angouleme, Fransa, 2011

 

 

Ben neden yoga yapıyorum

 

Ben neden yoga yapıyorum – 3

 

İTÜ Beden Eğitimi Bölümü ile bir sohbet

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir