Yoga stilleri

Hatha Yoga içinde stiller

 

Hatha Yoga
Asana çalışması içeren yoga türüdür. Aşağıdaki belirli stilleri içermeyen tüm yoga seansları Hatha Yoga çalışması olarak adlandırılır. Bazen bazı stillerin bir arada çalışılmasını içerir.

 

Iyengar Yoga
B.K.S. Iyengar’ın geliştirdiği metoddur. Gurusu Krisknamacharya’nın Ashtanga Vinyasa yogasından filizlenmiştir. Patanjali’nin yoga sutralarına dayanarak asana  ve pranayama çalışmanın güçlü ve güvenilir bir metodudur. Nefes ile akış içermez, hareketler tek tek çalışılır.

 

Ashtanga Yoga
Geleneksel olarak Hindistan Mysore’da öğretilen uygulamadır. Pattabhi Jois tarafından 1970’lerde Batı’ya tanıtılan akış metodudur. Aynı hareket serileri tekrarlanarak yapılır. Efor gerektiren bir stildir.

 

Sivananda Yoga
Swami Sivananda tarafından geliştirilmiştir. Hatha yoganın asana ve pranayama, Bhakti yoganın adanma, Raja Yoganın meditasyon ve Karma yoganın hizmet unsurlarını içerir.

 

Viniyoga Yoga
TKV Deshikachar tarafından geliştirilmiştir. Kişiye özel uygulama ve uyarlamaları içerir. Terapi yogası bu geleneğin bir parçası olarak öne çıkar.

 

Terapi Yogası, belli rahatsızlıkların tedavisi için yoga yöntemlerinin kullanılmasıdır. Bu rahatsızlıklar yapısal şikayetler, kronik hastalıklar veya duygusal sıkıntılar olabilir.

 

Kriya Yoga
“Bir Yogi’nin Otobiyografisi” kitabının yazarı Paramahansa Yogananda’nın Batıya tanıttığı metoddur. Babaji tarafından geliştirilmiştir. Babaji’nin yüzlerce yıl himalayalarda 17 yaşında bir vücutla yaşadığı söylenir. Düzenli meditasyon ve nefes çalışmaları içerir, asana uygulaması daha ihtiyari ve sınırlıdır.

 

Vinyasa Yoga
Vinyasa ‘Akış’ anlamına gelir. Nefes ile akış içerir. Belli bir hareket sıralaması yoktur. Eğitmenin yönlendirmesiyle şekillenir. Akışkan, hareket yoğun çalışmalardır.

 

Kundalini Yoga
Nefes, hareket, mantra (ses veya şarkı) ve mudralar (el duruşları) ile çalışır. Enerji, sinir sistemi ve hormonlara yönelik çalışma öne çıkar.

 

Dinamik Yoga Eğitim Metodu
Dinamik Yoga, fiziksel kapasiteleri ve tecrübeleri ne olursa olsun herkes için uygun benzersiz bir öğrenme ve çalışma metodudur. Bedenin doğası ve tasarımını ve bedenin zihin ve ruh ile içsel ilişkisini temel alır. Godfrey Devereux tarafından geliştirilmiş bu metod, insan bedeninin zekası ile bütünlük içinde hareket etme güdüsüne erişir, onu destekler ve pekiştirir. Bedeninin zekasını ifade etmek ve pekiştirmek için Bütünlük Dinamiklerini ve yeniden bütünleşme (yoga) gerçekleşene kadar Bütünlüğü kullanır.

 

Anusara Yoga
Amerikalı yogi John Friend tarafından 1997de geliştirilmiştir. Fiziksel uygulamayı kalp açıcılara yoğunlaşarak yapar. Hiza prensipleri, güç öne çıkan diğer unsurlardır.

 

Restoratif yoga

Restoratif yoga, meditatif, yumuşak bir aktif eforsuz gevşeme çalışmasıdır. Restoratif duruşlar; “yapmak”tan çok “içine yerleşilen” ve “olunan” duruşlardır. Yumuşak nefesler ve derin gevşeme yoluyla canlandırır ve beden enerjisini artırır.

 

 

 

Yoga türleri

 

Bir dakika videoları

 

Videolar

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir