Yoga minderi nasıl seçilir

Bir süredir yoga yapıyorsanız, bir yoga seyahatine gidecekseniz veya kendi evinizde de yoga yapmak niyetindeyseniz bir minder edinme vakti gelmiştir.

Bugün piyasada, sadece yoga stüdyolarında değil, spor mağazalarında, internette ve hatta marketlerde bile “yoga matı” adı altında 20 TL’den 1000$’a sayısız çeşit bulmak mümkün.

 

Peki nasıl seçeceğiz?

Önce temel kriterler;

1-Yogaya uygunluk; nitekim “yoga minderi-matı” adıyla satılması onları yoga mati yapmıyor

2-Kişiye uygunluk; kendi boyutlarınıza, özelliklerinize ve yaptığınız yogaya uygunluk

3-Sağlıklı bir ürün olması;

4-Fiyat

 

Yogaya uymayanları baştan eleyelim;

 • çok ince, kağıt-karton gibi, hemen yırtılabilir olanlar
 • kamp malzemesi olarak üretilenler
 • çok kısa olanlar (150cm veya daha kısa)
 • çok kalın olanlar (1,5-2 cm)

 • çok yumuşak ve kof olanlar, elinizle bastırdığınızda parmaklarınız birbirine değer, çekersiniz boyu uzar
 • Yünlü halı; kaygan olur, yere yapışsa bile el ve ayağın kayması mümkündür
 • Hayvan postu; evet “yoga minderi” adıyla satılıyor, evinizde varsa meditasyon için kullanabilirseniz de yogaya uygun değil

 

Farklı zeminlerde yoga yapmak;

 • Toprakta; toz kalkar, kayar, engebeler çukurlar dengeyi bozar, ufak taşlar batar.
 • Kumda; ayaklar, eller yere kumun içine gömülür, kayar, yere dik olması gereken beden parçaları eğik hale gelir, aşırı güç harcanır
 • Ahşap; hareket ettikçe ses çıkarır, sert olmasına rağmen hafifçe esner, pek kaygan değildir
 • Seramik, mermer, işlenmiş taş; soğuktur, fazla serttir, kayar
 • Kayrak taşı, beton; düz değildir, batar, fazla serttir
 • Çimen; düz görünür ama düz değildir, görmediğiniz çukurlar incinmeye sebep olabilir, kayar, çiğ varsa daha çok kayar
 • Yatak; fazla yumuşaktır, gömülmeye neden olur, yerçekimine direnç olarak sarfedilen efor sönümlenir.

Kayan, gömülen yüzeyler bir kasın, lifin, eklemin incinmesine neden olabilir.

 

Minder nasıl olmalı?

Minder, zemin üzerinde yoga pozlarını uygularken kaymayı azaltan ve beden ağırlığı ile ince dokuların zeminle temasta ezilip acımasını önleyen bir araçtır. Renk ve desen gibi kişisel tercihlerimizi bir kenara bıraktığımızda bir matın sahip olması gereken esas özelliklere gelmiş oluruz.

 

İyi bir yoga matı, asanalar arasında akarken sizi, sağlığınızı çok sağlam desteklemelidir.

Kaymazlık – tutuculuk:

Mat seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken husus öncelikle hareketleri yaparken kaymıyor olmasıdır. Bu açıdan tutunmayı sağlayacak dokuda ve uygun nitelikte bir malzemeden yapılmış olması önemlidir. Ayrıca minderin üstünde insan cildi kaymıyorken, tabanı da yerde kaymamalı, toplanmamalı, yere tutunmalıdır.

Bunun için bir çok minder 2 yüzü farklı, bazıları ise her iki yüzü hem üste hem alta gelebilir olarak üretiliyor. Yüzeyin dokusu; hem kaymazlık, hem de ter emicilik (ki bu da kaymamayı destekliyor) gözetilerek tasarlanmış olmalı.

Yoga yaptığı için yoga minderi üretme işine giren mimar ile, “yoga matı diye bir şey varmış bundan para kazanayım” diye üretenlerin ürünleri çok farklı.

 

Eğer çok hareketli  ve terleten bir yoga yapıyorsanız veya göreceli olarak elleri ayakları çabuk terleyen biriyseniz kenevir (jute) içeren bir minder kullanmanız gerekir.

 

Boyutlar:

İkinci dikkat edilmesi gereken husus ise; uygun kalınlıkta ve vücut ölçülerinize uygun uzunlukta ve genişlikte olmasıdır.

Boy – en;

Size göre kısa veya dar bir mat hareket özgürlüğünüzü kısıtlayabilir veya akışı bozabilir, zira sürekli nasıl etsem de sığsam’a dikkati vermek gerekecektir.

Bence ideal minder boyu; kişinin boyu + ayağının boyu + 5~10cm şeklinde hesaplanabilir.

 

Kalınlık;

Burda yaptığınız yoga stili de etkilidir, daha fazla yerde oturarak, yatarak, omuzlar üstünde yükselerek çalışıyorsanız daha kalın bir minder daha destekler, bazen 2 minder üstüste veya halı üstüne yayarak, ya da minder üstüne battaniye yayarak destek alınabilir.

Daha hareketli, bolca ayakta duruşlarla çalışıyorsanız daha ince, dengeyi bozmayacak bir minder tercih edilir.

Kalın bir mat dizlerinize, boynunuza ilave konfor sağlar ancak kalınlaştıkça ağırlığı artacaktır. Bu sebeple matınızı nerede ve amaçla kullanacağınıza göre seçmek de önemli bir unsur oluyor tabii.

Bence 4-6mm olanlar arasından seçmeli. Eğer ellerinizi ve çıplak dizlerinizi yere (doğrudan parkeye, taş- seramik kaplamaya) koyduğunuzda dizleriniz acımıyorsa 4mm, acıyorsa 6mm daha uygun diye düşünebiliriz.

Ancak kalınlığı 1cm ve daha fazla olan minderler çok kilolu kişiler için düşünülebilir.

 

Yoğunluk – ağırlık;

Minder kof – süngerimsi ise aynı kalınlıkta ama daha hafif olur, destekleyen yoğun minderler ise daha ağır.

Yumuşaklık hoş bir nitelikmiş gibi görünse de, fazla yumuşak minderler üstüne yattığınızda destekleyici olmaz.

Pilates minderleri daha yumuşak olduklarından ayaktaki hareketlerde dengeyi bozar, yoga için destekleyici ve uygun değildir.

Ancak teknoloji geliştikçe ve yoga yapan sayısı arttıkça aynı yoğunluk ve destekleyiciklikte daha hafif minderler üretilmeye başlandığını görüyoruz.

1,1kg hafif

1,6kg civarı destekleyici

2kg üstü pek taşınabilir değil

Yani

 • Evde bırakacağınız,
 • Taşıyacağınız,
 • Seyahate götüreceğiniz

minder aynı olmaz. Bu çok sayıda almak gerekiyor anlamına gelmez, nasıl kullanacaksanız onu düşünmek gerekir.

 

Hammadde;

Bir diğer unsur da matın yapıldığı malzeme.

PVC, doğal kauçuk, pamuk ve organik pamuk, yün, keçe, ip ve farklı karşımlardan üretilmiş minderler var.

Bunların içinde en dayanlıklı olanın PVC olduğunu okumuştum. Ancak PVC’nin üretimi ve katkılarını sağlıklı bulmayanlar var.

Hammaddesine göre bazı minderler hafifçe ıslatılarak kaydırmazlıkları arttırılır, kullanım için üretici talimat ve tavsiyelerine inceleyin.

Ayrıca yün, pamuklu olanların altına kaymaz bir kat kullanmak veya kaymaz çözüm üretmek gerekir.

 

Sağlıklı hammadde;

Minderin hammaddesinde lateks, fatalat, ağır metaller, toksik ve zararlı maddeler içermemesi önerilir.

Minderin çözücüler, ağartıcılar ve toksik yapıştırıcılar kullanılmadan çevreye dost üretim teknolojileri ile üretilmesi de gözetilmelidir.

Doğa dostu, geri dönüştürülebilir, doğada çözünebilirlik gibi özelliklerin, içerdiklerinin ve içermediklerinin belirtilip belirtilmediğine bakın. Bazı ürünler de sertifika ve onay kurumları güvencesi veriyor.

Kullanım sıklığına göre önemli olabilir, zira cildimiz minder yüzeyi ile sürekli sürtünme halinde ve yüzüstü yattığımız duruşlarda mindere çok yakın mesafede nefes alıyoruz.

 

Garanti süresi;

Bazı markalar yaşam boyu pullanıp dökülmeme ve solmama garantisi veriyor. Fiyatları yüksekse de tercih edilebilir.

Garanti süresi belirtilmiş olmasa da, kısa süre verilse de oldukça uzun süre kullanabileceğinizi göz önüne alarak içinize sinen bir minder seçmenizi öneririm.

 

Renkler, desenler;

Seçiminizi 2 ana unsura göre yapabilirsiniz;

 • Renk ve desen sizi rahatsız etmesin, gözünüzü  yormasın, çalışmanızı desteklesin
 • Sizi minderde olmaya; yogaya davet etsin

ben

 • yumuşak, parlak olmayan, doğal renkleri,
 • desensiz,
 • çizgisiz

minderleri tercih ediyorum. Mesela aşağıdaki pembeyi kullanamadım, sadece alt katman olarak kullanıyorum, üste koyarsam parlaklığından rahatsız oluyorum. Kaydırarak kullanmamın nedeni ise boyları 173cm; kısa geliyor.

Yine benim için siyah fazla koyu, kırmızılar turuncular fazla parlak. Desenliler dikkat dağıtıcı, dikkati bedenin içinden minderdeki desene kaydırıyor.

 

Renklerde favorim mordu, sonra zeytin yeşili çok doğal ve hafif geldi, son tercihim lacivert zira derinlik hissi çok keyifli…

 

 

Evde yoga minderi olmadan nasıl yoga yapabiliriz?

Evinizde ne varsa, evde yoga yapmak için kullanabilirsiniz; halı olur, kilim olur, yün battaniye- koton battaniye daha az olur.

 • Fazla uzayıp, esnemeyen, (ki herşey esner)
 • fazla kaymayan (ki her şey kayar)
 • yüzüstü, sırtüstü, oturarak yapılan duruşlarda yerin sertliğini alacak,
 • kolayca buruşup toplanmayacak her şey olabilir

Dikkat etmeniz gereken fazla esnemesin, fazla kaymasın ki siz bir asanada iken eklemlerinize zarar vermesin. Yani halı, kilim, havlu, battaniye vs üstünde yaparken her hareketi yapmamalısınız ya da el-ayak mesafelerini kısa, emin olduğunuz, güvenli bir aralıkta tutmalısınız.

 

Mesela köpek veya 1., 2. savaşçı duruşları gibi ayakların arasının açık olduğu pozlarda ilk yerleşilen mesafede kumaş esner, mesafe bazen çok açılır, bazen ani olarak bir ayağı ya da köpekte elleri refleks olarak yaklaştırmak isterseniz bir kas zorlanabilir.

Yine aynı tip hareketlerde ani kayma ve karşı refleks kas veya eklemlerde incinmeye sebep olabilir.

Bu tip hareketleri, ayaktaki pozları sert zeminde, tabii soğuk olmaması nedeniyle tercihen ahşapta yapabiliriz. Yazın taş, seramik de olur ancak ahşapta kayma nispeten az olduğundan parkede yapmak daha uygun olur.

Çalışmaya başlamadan önce bilinçli ve kontrollü bir şekilde ne kadar kaygan, ne kadar esniyor deneyin ki hareketler sırasında gereksiz endişe yüklenmeyin ve optimum bir çalışma yapabilin.

Mesela köpek duruşunda deneme yapabilirsiniz; ellerle ayaklar birbirinden uzağa gücü arttırarak itince ne kadar kayıyor esniyor, seçenekleriniz arasında en az esneyen ve en az kayanı tercih edin.

 

Benim seçimlerim;

Yaptığım yoga stiline ve koşullara göre değişiyor. Şöyle ki;

Çimende; minderin altına peştemal sererek çalışıyorum. 4mm bir minder yeterli oluyor, zira toprak; taş gibi sert değil, çimen de arada sertliği sönümlüyor. Tabii minderin yere yapışması mümkün değil, oyunuyor, buruşuyor… Peştemali, mati tozdan ve lekelenmekten korumak için kullanıyorum, yıkanınca da tertemiz kalıyor. Minderi lekelendikten sonra eski haline döndürmek mümkün veya kolay değil, ısrarcı olursanız zarar verebilirsiniz.

 

Beton, mermer, seranik, taş zeminde; üstüste 2 ince veya tek kalın mat kullanıyorum. Yer soğuksa zeminle teması kesmek için alta koton kilim ilave ediyorum.

 

Ahşapta,

Stüdyoda,

Yoğun sırt üstü ve omuz duruşu çalışmasında; stüdyo mati üzerinde kendi ince minderimi seriyorum.

Sırt üstü ve omuz duruşu çalışmalarında ve restoratif yogada doğrudan halı üstünde veya halıya ince minder yayarak da çalışıyorum.

 

Otel gibi halı kaplı salonlarda;

Yoğun ayaktaki çalışmalarda,

Hızlı akışlarda; ince veya orta kalınlıkta, yoğun bir minder rahat oluyor.

Halı  üstünde her mat kayar, toplanır, gezer, tutuculuk yoktur.

 

Kumda; mat kullanmayın, içine kaçan kumları temizleyemezsiniz, mindersiz çalışın veya havlu, peştemal kullanılabilir. Daha iyisi; kumda sadece yatıp dinlenin veya yürüyüş yapın ayaklarınıza masaj olsun, yoga için sağlam bir zemin bulun.

Çok sıcak, terleten havalarda; kenevir yüzeyli olanı kullanıyorum.

Seyahatte; zemini bilmediğim bir yere gidiyorsam, veya tek bir minder satın alacaksam 180*60cm, 4,5-5mm, yoğun, min 1,7 – max 2kg olan bir minder tercih ederim.

Alttaki mor minderim ideal.

 

Fotoğraflardaki minderlerin özellikleri;

mavi-türkuaz; yogaya uygun olmayan 1cm kalınlıkta, çok yumuşak, ve fotoğrafta görüldüğü gibi itme karşısında fazlaca uzayan bir minder 173*58cm

zetin yeşili, pembe ve koyu mor; 4mm, 173*61cm 1,1 kg

haki-kenevirli; 4mm, 183*60cm (ÖKO-TEX STANDARD 100 P.1 Certificate (Baby Standard))

lacivert; 4,5mm 183 x 60cm, yoğun,  1,75kg (Oeko-Tex certified)

mor; 5mm, 180*60,5cm, yoğun, 1,8kg  (OEKO-TEX®️ certified, Emissions-free manufacturing, 100% latex free)

siyah; 6mm, 220 x 61cm 3kg (Oeko-Tex certificate (TP025 122612), SGS tested: PVC mat without AZO dyes, without DOP, without heavy metals; without phthalates (6-P free))

 

Bu kadar çok detay okuyunca ne yapacaksınız?

Aklınızda kalanlarla, bulabildikleriniz arasından, boyunuzla orantılı, fiyatı uygun, size hoş gelen bir yoga minderi edineceksiniz. Sonra ihtiyacınıza göre bazen belki bir katmanla, bazen bir destekle, kombinasyonla kullanacaksınız.

En nihayetinde hiç bir yoga minderi

 • hiç kaymaz,
 • hiç esnemez,
 • her duruşta tam destekleyen,
 • her zemine, her uygulamaya, her hava koşuluna uygun,
 • tam emici
 • ….

değil.

En hoşunuza gidenin keyfini sürün.

 

Online yoga seansları

Dinamik Yoga metodunu neden tercih ediyorum

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir