Yoga malzemeleri ve yardımcı araçlar

Klasik olarak yoga yapmak için hiç bir şeye ihtiyaç yoktur.

Bugün kullandığımız tüm yoga malzemeleri son yüzyılda, büyük çoğunluğu da son 40 yılda üretilmiş.

Eski yogiler sadece bir kilim-yaygı kullanırlarmış. Aşağıda 1938’de çekilmiş fotoğraflarda Krishnamacharya ve eşini bir halı üzerinde görüyoruz. Kıyafetler de günlük yaşamın hareketi önlemeyen rahat kıyafetleri.

 

Günümüzde kullanılan araçların bir çoğunu BKS Iyengar yogayı herkese erişilebilir kılmak, hareketleri daha etkin, dengeli yapabilmek üzere geliştirmiş.

Bugün neleri, neden kullanıyoruz ve evde ne kullanılabilir;

Minder-yaygı (ing; mat);

Temiz bir yüzeyde çalışmak, hareketler sırasında zeminin sertliğinden korunmak ve kaymamak için kullanılır.

Farklı amaçlar için farklı boyutlarda ve farklı malzemelerden üretilir. (Satın almak niyetindeyseniz Minder Seçimini okuyabilirsiniz). Kauçuk bazlılar yanında pamuklu, keçe veya yünden çok sıkı dokunmuş, yoga yapmaya uygun boylarda yoga kilimleri de üretiliyor.

Evde, yoga minderiniz yoksa; kilim veya halı ve ahşap parke üzerinde yoga yapılabilir. (Minder Seçiminden riskleri ve kullanımda dikkat edilmesi gerekenleri okuyabilirsiniz.) Yine de uzun vadede, bir minder edinmek daha uygun bir seçenektir.

Yoga havlusu;

Yoga minderleri arasında listenir. Minderin üstüne serilmek için üretilen, hafif, ter emici, kolay yıkanan kumaşlardır. Mindersiz kulanılmaz. Çok hareketli ve sıcakta yapılan çalışmalarda kullanılır.

 

Blok;

Bedeni desteklemek veya sağlam bir zemine erişmek için kullanılır. Bazen kolay bir duruşu zorlaştırmaya, bazen zor bir duruşu kolaylaştırmaya, bazen de duruştan daha fazla faydalanmaya yarar.

Tüm blokların 3 boyutu birbirinden farklıdır, böylece aynı blok farklı yüksekliklerde kullanılabilir.

Ahşap olanlar denge ve destek sağlamak açısından daha güvenilirdir. Köpük ve mantar olanlar destek olarak kullanıldığında batmaz, ama taşıma açısından ahşap kadar güvenli ve dengeli değildir. Yurtdışından aldığım aşağıdaki renkli bloklar destek olabilecek kadar sert ve sağlam, Türkiye’den aldığım gri bloklar ise daha ince, esnek ve yumuşaklar.

Diğer yandan köpük olanlar sessiz ve hafif; taşımak ve seyahatte yanında bulundurmak kolay.

Gri 22,5*13,5*7,5cm , pembe ve mavi 23*15*9cm,  yeşil 23*15*10cm

Bazen tek, bazen de çift kullanılır.  (simetrik duruşlarda solda ve sağda)

Evde kalın kitap, duvar, sandalye kullanılabilir.

 

 

Battaniye;

Destek olarak veya örtünmek için veya blok veya zeminin sertliğinden korunmak için kullanılır.

Polar olanlar yumuşak olduklarından ağırlıkla çok ezilip az destekler, ancak meditasyon ve gevşemelerde sıcak tutar. Pamuklu ve yünlü olanlar ise daha az basılıp daha çok destekler.

Destek amacıyla katlı veya rulo olarak kullanılabilir.

Battaniyenin boyu kendi boyunuzdan en az 40cm uzun olursa konforlu olur. Ya da 2 tane tek veya 1 çift kişilik battaniye kullanabilirsiniz. Ben minimum 180*200cm kullanıyorum.

 

Yastık;

Vücudu destekleyerek meditasyonda ve gevşemelerde derinleşmeye yardımcı olur.

İçi yoğun pamuk dolu, üstüne oturunca kalınlığını kaybetmeyen, 60*30*12 cm veya daha büyük dikdörtgen veya 60*23cm veya daha büyük rulo yastıklar kullanılır.

Evde koltukların yastıkları (1/4’ten fazla çökmeyen) genellikle uygun oluyor. Ayrıca çeşitli boylarda ufak yastıklar, kırlentler de kullanılabilir.

Yastık yerine büyük ve kalın bir yün battaniye veya bir-iki deniz havlusu rulo yapılarak kullanılabilir.

 

Kemer;

El ve ayak arasında bağlantı kurmak, kolların veya bacakların arasındaki mesafeyi korumak amacıyla kullanılır.

Yoga kemerleri pamuklu örgü kemerlerdir. Açık olarak veya kayabilen tokasıyla farklı büyüklüklerde halka yapılarak kullanılabilir. Tokanın kaydırılıp ölçünün ayarlanması kolaydır. Ancak çekince fazla esnememesi, tokanın gerilime dayanması gerekir.

Evde bunlar yerine bazen moda olan koton elbise kemerleri de, deri kemerler de, çok ince olmayan veya esnemeyen eşarplar da kullanılabilir. Hemen satınalınması gereken bir malzeme değildir. Sağdaki koyu renk olanı eski bir kot pantolonu çift kat dikerek yaptım (tokasız).

 

 

Göz Yastığı;

Gevşemelerde gözlerin dinlenmesini kolaylaştırmak için kullanılır. Astarlı olursa kılıf çıkarılıp yıkanabilir.

Evde kendiniz yapabilirsiniz, ya da bir tişörtü enine katlayarak, battaniye veya hafif olmayan bir kumaşı kullanabilirsiniz.

Boyutlar; 20*10cm

Ağırlık; 100-120gr

Dolgu; keten tohumu ve lavanta (isteğe ve imkana göre değiştirilebilir)

 

Diğer destekler;

Masa, sandalye, tabure, bank, koltuk, rulo veya üçgen, dilim profillerde ahşap veya köpük destekler, toplar, duvarlar… kullanılabilir.

 

Ayakkabı ve Çorap;

Giyilmez, giyilirse o yoga olmaz.

Çorap sadece soğuk havalarda derin gevşeme veya restoratif yoga seanslarında kullanılabilir.

 

 

Online yoga seansları

Dinamik Yoga Eğitim Metodu

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir