Beden sağlığına bütünsel bakış kitapları

Okuduğum ve beğendiğim, kişinin yaşadıklarının, psikolojisinin beden sağlığıyla bağlantıları üzerine önerebileceğim kitaplardan bahsedeyim. Ara sıra yeniden okuyorum, önerilen uygulamaları yapıyorum, çevremdekilerle de paylaşıyorum.

1 – Louise L. Hay – Düşünce Gücüyle Tedavi
Bu kitap öncelikle düşünce kalıplarını, onları değiştirme olasılıklarını, sonra düşünclerin beden sağlığı ile bağlantısını inceliyor, sonra da hastalıkların olası nedenleri ve yeni düşünce modelleri üzerine bir liste ve uygulama önerisi veriyor.

Bu kitap düşünce – sağlık ilişki ve mekanizmasını incelemek açısından ilk okunabilecek kitaplardan.

 

2- John E. Sarno – Sırt ve Bel Ağrılarını İyileştirmek

Dr Sarno bir tıp doktoru ve hastalarının yakınmalarını bilimsel araştırmaya doğru götürmüş.

Bu kitap sadece sırt ve beldeki değil, vücuttaki ağrıları ele alıyor, ağrının somatik değil düşüncesel duygusal olabileceğinden ve nasıl bertaraf edilebileceğinden bahsediyor.

“Ağrı”yı anlamak ve çözmek için okunmalı.

    

  

3 – Nan Lu – Geleneksel Çin Tıbbıyla Göğüs Kanserini Önlemenin ve Yenmenin Yolları

Bu kitabı “Türkçe’deki Geleneksel Çin Tıbbı -GÇT hakkında en kapsamlı kitap” diyerek doktorum herkese öneriyordu. Kitap GÇT’nı anlatıyor ve ara ara da vaka çalışması olarak göğüs kanseri üzerinden gidiyor, yani okurken bu bölümleri atlayabilirsiniz.

Kitapta, GÇT temel ilkeleri, bedenin enerji sistemi, element teorisi, temel organlar ve duygularla ilişkileri, beslenme sistemi, sağlıklılık ve beslenme için kontrol listeleri ve yapılabileceklerden bahsediyor.

İnsan olmanın bütünlüğünü incelemek açısından değerli.

 

4- Inna Segal – Bedeninizin Gizli Dili

Bu kitap bir inceleme, açıklama kitabı değil; uygulama kitabı. Eğer olumlama, imgeleme türü çalışmalar size uygunsa, cazipse alın.

Kitapta organlar ve beden parçalarının duygu / düşüncelerle bağlantıları, hastalıkların duygu / düşüncelerle bağlantıları incelenip, sağlıksız duyguların çözülmesi, sağlıklı duyguların geliştirilmesi için ve ayrıca renklerle yapılabilecek çalışmalar önerilmiş.

 

 

En sevdiğim kitaplar

Bir kitap: Buda Size Yemeğe Gelse – Hale Sofia Schatz

Bir şiir: Söylemediklerimi İşitin Lütfen – Charles C. FINN

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir