Thich Nhat Hanh – Sevgiyi beslemek

 

Sevgimizi beslemek

Her birimiz mutluluk ve sevgiyi besleme sanatını öğrenebiliriz. Her şey yaşamak için besine ihtiyaç duyar, sevgi bile. Eğer sevgimizi nasıl besleyeceğimizi bilmiyorsak, kurur. Kendi mutluluğumuzu besleyip desteklediğimizde, kendi sevme yeteneğimizi besleriz. Bu yüzden sevmek, mutluluğumuzu besleme sanatını öğrenmek demektir.

 

Anlama, sevmenin doğasıdır

Birinin acısını anlama, bir başkasına verebileceğiniz en iyi hediyedir. Anlama, sevginin diğer adıdır. Anlamazsanız sevemezsiniz.

 

Gerçek sevgiyi tanımak

Gerçek sevgi bize; güzellik, tazelik, sağlamlık, özgürlük ve huzur verir. Gerçek sevgi, yaşadığımız için derin coşku hissini içerir. Sevgi hissettiğimizde, bu şekilde hissetmiyorsak o zaman bu gerçek sevgi değildir.

 

Hürmet, sevgimizin doğasıdır

Asya’da partnerinize bir misafire göstereceğiniz saygı ile davranma geleneği vardır. Bu, sevdiğiniz kişi ile uzun süredir birlikte olsanız bile geçerlidir. Diğer kişi her zaman sizin tam saygınızı hakeder. Hürmet, sevgimizin doğasıdır.

 

Sevgi yayılır

Bir ilişkinin başlangıcında, sevginiz sadece sizi ve diğer kişiyi kapsayabilir. Ancak, gerçek sevgi çalışması yaparsanız, çok kısa zamanda bu sevgi büyür ve hepimizi kapsar. Sevgi büyümeyi bıraktığı anda, ölmeye başlar. Sevgi bir ağaç gibidir; eğer bir ağacın büyümesi durursa; ölmeye başlar. Sevgimizi nasıl besleyerek onun büyümeye devam etmesine yardım edebileceğimizi öğrenebiliriz.

 

 

Angouleme 2011

 

 

Thich Nhat Hanh – Nehir gibi Kalp   … (bu yazının öncesi)

Thich Nhat Hanh – Sevgi Organiktir   … (bu yazının sonrası)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir