Yoga yapmamak için 5 neden

JAMIE SILVERSTEIN tarafından yazılmıştır

 

 

Internet yogayı denemek için nedenlerle dolu. Muhtemelen çoğunu duydunuz. Yoga esneklik, zihin açıklığı, sağlık ve sonuç olarak mutluluk getiren bir çalışmadır. Sayısız insan, yoga çalışmasının yardımı ile hayatlarını olumlu etkileyecek değişiklikler yapabilmişlerdir. Yoga işe yarıyor. Yine de yoganın Alaaddinin sihirli lambası olmadığını kabul ediyorum. Bazen, yoga herkes için iyi bir seçim olmayabilir. Bazen, yoganın ‘cazibesi’ rahatsız eder.

İşte yogayı deneMEMEK için bir kaç neden…

 

 

1) Yoganın sizi değiştireceğini düşünüyorsunuz

 

Pema Chodron, çalışmalarımızın nasıl bir son değil de bir araç olduğundan bahseder. Yoga, meditasyon, dans partileri sizin desteğinizdir, istisnasız. Yani, eğer yoganın sizi değiştireceğini düşünüyorsanız, bir daha düşünün. Bir yoga çalışması sizin kim olduğunuzu veya düşünme şeklinizi değiştirmez. Bunun yerine, yoga, sizin bunlar hakkındaki alışkanlık ve inanç katmanlarınızı ortaya çıkarır. Gerçek: Evet, yoganın, size, sizin kalıplarınızı gösterme yöntemi vardır. (ya da, bir eğitmen bir keresinde bana şöyle demişti “çalışma, seni kendi saçmalıklarınla yüzleşmeye çağırır.”) Fakat, yoga çalışması gece geç olduğunda bastırmak istediğiniz zaaflarınızdan biriyle sizi barıştırmayacaktır. Yoga sadece bir vasıtadır, o işinize yaramayan yerleşmiş alışkanlığı farketmeniz için bir araçtır. Fakat, şöfor SENsin. Kendini SEN değiştirirsin.

 

2) Yoga, bozuk davranışlarına devam etmen için senin günah keçin haline gelmiştir

 

Eğer yoga fikrini gerçek şifa yerine kullanıyorsan; Dur. Hemen şimdi bırak. Son yıllarda, yoganın sahte bir idol haline geldiğini ve bazen zarar verici olduğunu gördüm. Yoga, tıbbi bir yardım veya tedavinin ikâmesi değildir. Yoga büyü de değildir. Lütfen bir yoga seansını tedavi edici bir yöntem olarak kullanmayın. ‘Yogik’ olmak temelsiz davranışlara devam etmek veya yaşam tarzını düzenlemekten kaçınmak için bir bahane değildir. Siz (ve yoga) bundan daha iyisini hak ediyorsunuz.

 

3) Arkadaş arıyorsunuz

 

Eğer yogayı kadınlar için / eğitmen yüzünden / mala takmak için bahane olarak /…… yapıyorsanız; muhtemelen özü kaçırıyorsunuzdur. Yoga çalışması bağlantı ve kendini anlamakla ilgilidir. Yoga çalışması, pazarlama ile, poponuzun şekli ile, ünle veya yeni bir flört limanı ile ilgili DEĞİLDİR. Kendiniz için mi, yoksa ‘yoga’ diye adlandırılan aksesuarlardan biri için mi yoga çalışması yapıyorsunuz. Yoga bir aksesuar veya bir moda değildir. Eğer aradığınız buysa crossfiti deneyin.

 

4) Yoganın size yardım edeceğine inanmıyorsunuz

 

İnanç önemlidir. Belki, farkettiğimizden de daha önemlidir. Tıbbi denemeler, tedavilerde placebo etkisinin ve hayat tarzı değişikliklerinin etkinliğini ispat ediyor. Yine de kime isterseniz sorun, muhtemelen bu tür önerilerin”üstünde” olduklarını söyleyeceklerdir. Eğer yoganın bir oyun ya da hile olduğunu düşünüyorsanız, öyle görünecektir. Zihnimiz, tecrübelerimizi anlamlandırır. İnançsızlığınızın iyileşme potansiyelinizi sekteye uğratmasına izin vermeyin.

 

5) Bağlanmaya hazır değilsiniz

 

Şöyle bir söz vardır; “öğrenci hazır olduğunda öğretmen belirir”. Yoga da farklı değildir. Eğer kendinizi ona açarsanız, yoga sizi kendinizle doğrudan yüzleşmeye getirir. Sevecen kalbinizi getirmeyi unutmayın.

 

alıntı bağlantısı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir