Bir kitap: Huzurun Kendisi Olmak – Thich Nhât Hanh

Arka kapak:

 

“Çevremizde gördüğümüz bütün bu çekişmeler, bu itiş kakışın kökeninde cahillik yatıyor. İşte bunun için zen, bizde şimdiye kadar bize kapalı kalmış ve cahilliğimiz yüzünden düşlemeye bile olanak bulamadığımız alanları görmemizi sağlayacak Budistlerin deyimiyle, “üçüncü gözümüzü” açmamızı istiyor. Cahillik yüzünden oluşmuş bulutlar, sisler bir kere dağılırsa göklerin uçsuz bucaksızlığı gözlerimizin önüne seriliverir. Böylelikle ilk kez kendi varlığımızın iç yapısını görüp tanıyabiliriz, o zaman yaşamının ne olduğunu kavrayabilir, bir kör döğüşü ya da kaba güçlerin rastlantısal bir gösterisi olmadığını anlayabiliriz.”

D.T. Suzuki

 

Yaşamın bir kör döğüşü ya da kaba güçlerin rastlantısal bir gösterisi olmadığını görüp de kendi iç huzurunu, iç başarısını yaratmak isteyenler için olan ki bu kitap bir başlangıç ya da tamamlayıcı olsun.

 

*****

 

“Eğer huzurluysak, eğer mutluysak,

Bir çiçek gibi açabiliriz,

ve ailemizdeki herkes

tüm toplumumuz,

bu huzurumuzdan huzur bulur.”

 

 

Yaşam acıyla doludur, fakat aynı zamanda … pek çok mucizeyle de doludur. Acı çekmek yeterli değildir. Aynı zamanda yaşamın mucizeleriyle de temasta olmalıyız. Bu mucizeler bizim içimizde ve tüm çevremizdedir, her zaman, her yerdedir.

 

Masmavi gökyüzünün güzelliğinden zevk almak için özel bir çaba mı göstermemiz gerekir? Bundan zevk almamız için alıştırma mı yapmamız gerekir? Hayır, sadece bundan zevk alıyoruz işte. … Ne zaman, nerede olursak olalım güneş ışığından, birbirimizin varlığından, hatta nefesimizi duyumsamaktan bile zevk alma kapasitemiz vardır.

 

Toplum, boş zamanımız olsa bile, kendimizle temas etmek için bu zamanı nasıl kullanacağımızı bilmeyeceğimiz bir şekilde organize olmuştur. … Kendimizle olmaya alışık değiliz ve sanki kendimizden hoşlanmıyor ve kendimizden kaçmaya çalışıyor gibi davranıyoruz.

 

Meditasyon bedenlerimizde, duygularımızda, zihinlerimizde ve dünyada neler olduğunun farkında olmaktır. … Hayat hem korkunç, hem harikadır. Meditasyon yapmak bu her iki yönle de temas içinde olmaktır.

 

Eğer bir çocuk gülümserse, eğer bir yetişkin gülümserse bu çok önemlidir. Eğer günlük hayatımızda gülümseyebilirsek, eğer huzurlu ve mutlu olabilirsek bundan sadece biz değil, herkes yararlanacaktır.

 

Tüm hayatımız boyunca hiç yaşamayabiliriz. … Gerçek  olan tek an budur.

 

*****

 

(kitabın ilk sayfalarından)

 

İlgiyle okumanız dileğiyle….

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir