Bir kitap: Hayvan Çiftliği – George Orwell

İngiliz yazar George Orwell (1903-1950), ülkemizde daha çok 1984 adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü yapıtıdır. 1940’lardaki ‘reel sosyalizm’in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında ‘yergi’ türünün başyapıtlarından biridir.

 

Hayvan Çiftliği’nin baş kişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara baş kaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarından en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırırlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık.

 

George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin’i simgelediği açıkça görülecektir. Diğer kişiler bire bir belli olmasalar da, bir diktatörlük ortamında yer alabilecek kişilerdir.

 

Romanın alt başlığı Bir Peri Masalı’dır, bir masal anlatımıyla yazılmıştır ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değildir, çarpıcı bir politik taşlamadır.

 

 

 

Bunlar kitabın arka kapağında yazanlar.

 

Ancak kontrol, baskı ve ego savaşları olan her yerde, evde, işte, tatilde rastlayabileceğimiz çekişmeleri, ödünleri, korkuları, iyi niyetleri … ve bunların maliyetini inceleyen bir kara mizah.

 

İlgiyle okumanız dileğiyle….

 

*****

 

Halide Edip’in çevirisine yazdığı önsözden;

“Orwell, bir taraftan komünist rejimin kudretli bir karikatürünü çizerken, diğer taraftan bunu, komünist olmayan rejimlerin bir propagandası haline sokmamıştır.”

 

Celal Üster’in çevirisine yazdığı önsözden;

“Özgürlüklerini savunamayanların ödedikleri bedel ağırdır. Özgürlük değerli olduğu ölçüde kırılgandır da…”

 

*****

 

“Evet yoldaşlar, yaşadığımız hayat nasıl bir hayattır?…”

Koca Reis sözünü sürdürdü:

“… Şunu da unutmayın ki, İnsan’a karşı savaşırken sonunda ona benzememeliyiz. Onu alt ettiğiniz zaman bile, onun kötü alışkanlıklarını benimsemeye kalkmayın. Hiç bir hayvan asla bir evde yaşamamalı, yatakta yatmamalı, giysi giymemeli, içki ve sigara içmemeli, ticaretle uğraşmamalı. İnsan’ın bütün alışkanlıkları kötüdür. Ve en önemlisi, hiç bir hayvan  kendi türünden olanlara zorbalık etmemeli. Güçlüsü güçsüzü, akıllısı akılsızı, hepimiz kardeşiz. Hiç bir hayvan bir başka hayvanı öldürmemeli. Bütün hayvanlar eşittir.”

Yel değirmeni hakkında coşkuya kapılmaktan kaçınan tek hayvan, ihtiyar Benjamin’di; her zaman yaptığı gibi “Eşekler uzun yaşar” gibisinden anlaşılmaz sözler söylemekle yetiniyordu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir