Bir kitap: Gerçek Özgürlük – Doğan Cüceloğlu

kendimizle bile çatışırken;
çatışmanın özünü görebildiğimizde çatışma çözünür.
ya da kızgınlık, nefret, baskı, direnç, inat, utanç, sıkılma, bunalma, kasvet… her neyse.

 

Didaktik olmadan, akışkanlık içinde yaşamın bir çok çehresini derinlemesine sorgulayan, çözünmeye davet eden, öze yolculayan bir kitap.

 

Farkındalık nedir, fazları, unsurları, anahtarları ?

 

Neyi, nasıl anlamlandırırken nasıl yaşıyoruz, nasıl insanlar haline dönüşüyoruz? Yeni kapıları nasıl açabiliriz?

 

Nasıl daha kendimiz olabiliriz ve kendimiz olma özgürlüğünün keyfini çıkarabiliriz?

 

Bildiğimizi bilirken, farklı ve derin bir bakış açısıyla manzaramızı yeniden netleştirmenin, ferahlatmanın, güzelleştirmenin belki vakti gelmiştir 🙂

 

*****

 

Arka kapak:

 

Üniversite öğrencisi Timur ile profesörlükten emekli Yakup Bey tanışırlar. Yakup Bey, Timur’un gözlerinde duygu, düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayamayan, özüne ulaşamamış bir gencin iç yalnızlığını ve burukluğunu görür. Aylar sürecek bu sohbet Timur için kültür robotluğundan “şahsiyet” olmaya götüren bir özgürlük yolculuğuna dönüşür.

 

*****

 

Yazarın websitesinden;

 

Genç bir üniversite öğrencisi için özgürlük ne anlama gelir? Sıcak bir yatak, bir çalışma masası, yiyecek yemek ve kimseye muhtaç olmadan günlük ihtiyaçlarını karşılayacak parası olması yeter mi? Özgürlük bir gencin nelere sahip olduklarıyla mı, yoksa nasıl var olduğuyla mı ilgili? Bu sorular kendini ve yaşamı ciddiye alan bir genç için önemli.

 

Remzi Kitabevi’nden 2001 yılında basılan İyi Düşün Doğru Karar Ver kitabını yeniden yazmak istedim çünkü yıllar içinde benim değişen ve dönüşen düşünce, değerlendirme ve gelişmemin gerisinde kaldığını fark ettim. Kitabı yenilemek için de bana iki haftanın yeteceğini düşünerek kolları sıvadım, çalışmaya başladım. İki haftada bitirmeyi düşündüğüm kitap, yeni kimliğiyle, Gerçek Özgürlük ismiyle karşıma çıktı ve on altı aydan fazla zamanımı aldı.

 

Ana karakterler, emekli psikoloji profesörü Yakup Bey ve genç üniversite öğrencisi Timur Bey isim olarak aynı kaldı, ama ikisi arasında yer alan sohbetlerin kapsamı ve derinliği değişti. Tahmin edebileceğiniz gibi bir gencin arayışı sohbeti yönlendirdi. Bir insanın gençliği ve yaşlılığı, aynı zaman ve mekânda karşılaşıp sohbete başlayınca, geçmiş ve gelecek kaynaşıyor, birbiri içine geçiyor. Bu kitabın bazı sayfalarını yazarken gözyaşlarımın bana eşlik ettiğini de bilmenizi isterim.

 

Gerçek Özgürlük’ü yazdığım için mutluyum.

 

Umarım bu kitap okurun, içindeki o özgür gücü keşfetmesine ve onun o gücün kaynağıyla sohbet etmesine yardımcı olur. Daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayın aşağıdaki adrese gidin..

 

Doğan Cüceloğlu

Aralık 2014

 

www.dogancuceloglu.net/yazilar/935-gercek-ozgurluk

 

*****

 

“Kendi yolculuğumuzu yapmak için buradayız; bu yolculukta kendimiz olabilme cesaretini bulabilmemiz kolay değildir, ama kendimiz olmadan yaşamımızdaki hiç bir şey anlamını bulamaz.”

 

“Biyolojik olarak yaşıyor olduğunu bilmek, yaşamının bilincinde olmak anlamına gelmez.”

 

“Etrafında kimseyi bulamamak zor, içinde kimseyi bulamamak ise daha zor.”

 

“Kendi özüyle ilişkisi olmayanın gerçek anlamda kimseyle ilişkisi olamaz.”

 

“İçimizdeki özgürlük, tek hamlede kazanılmış bir savaşın sonucu değildir.”

 

“Bazı insanlar dünya beni görsün diye, bazı insanlar ise dünyayı görmek için dağlara çıkar.”

 

(kitabın ilk 65 sayfasından)

İlgiyle, keyifle okumanız dileğiyle….

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir