B.K.S. Iyengar – Yoga – 2

 

Yoga herkes içindir. Asanaları çalışmak için bir uzman veya fiziksel formunuzun zirvesinde olmanıza gerek yok. Modern hayatın gerilimi, materyel başarı peşinde koşarken bedenimizi göz ardı ettiğimizden, fiziksel ağrı veya hastalıklara yol açabilir. Modern hayatın stresi aynı zamanda zihinsel sıkıntıya da neden olabilir: yetersizlik, tecrit veya çaresizlik hisleri. Yoga, zihinsel ve fiziksel planları bütünleştirmeye, içsel ve dışsal denge hissi oluşturmaya yardımcı olur ki ben buna hizaya gelmek diyorum. Gerçek hiza, içsel zihnin, bedenin her bir dokusuna ve hücresine ulaşması demektir.

 

Yetmiş üç yıllık çalışmam ve öğretmem sırasında, bazı öğrencilerin yoganın sadece fiziksel yönüne dikkatlerini verdiklerini gözlemledim. Onların çalışması hızla akan bir ırmak gibidir, yuvarlanır, düşer, derinlik ve yönden yoksundur. Zihinsel ve ruhsal yanlarına da yönelmek suretiyle, ciddi bir yoga öğrencisi, çevresindeki toprakları sulayan ve bereketini arttırmaya yardımcı olan yumuşakça akan bir nehir haline gelir. Bir kimsenin aynı nehirde iki kez yüzemeyeceği gibi, her bir asana yaşam gücünüzü yeni bir enerjiyle tazeler.

 

… Bir kaç basit destek aracı ile, farklı yapabilirlikteki öğrenciler, zorlanma veya incinme tehdidi olmaksızın, zamanla güç, güven, ve esnekliklerini geliştirebilirler. Düzenli uygulama, bedenin içsel gücünü ve doğal direncini geliştirir, acının azalmasına ve problemin semptomlarından ziyade kökü ile çalışmaya yardım eder. Dünyada, bugünlerde alternatif terapilerin, geleneksellerden daha sağlığa yöneltici olduğuna dair bir farkındalık oluşuyor. Yoganın iyiliği sizinle olsun.

 

***

 

B.K.S. (Bellur Krishnamachar Sundararaja) Iyengar, Hintli bir yoga ustasıdır.

1918’de Güney Hindistan’da doğmuştur. Ergenlikte yogaya başladığında bedeni katı ve hastalıktan zayıf düşmüştü, fakat çok geçmeden yoga duruşlarının sağlığını iyileştirdiğini farketti.

Bir çok yoga kitabının yazarı ve 1936’dan beri yoga eğitmenidir. 1966 yazdığı “Light on Yoga” adlı kitap dünyada en çok satmış yoga kitaplarından biridir. Avrupa ve Amerika’ya yogayı tanıtan ve yayılmasını sağlayanlardan kişilerden biridir.

Hindistan’da Puna’da yaşamış olan B.K.S Iyengar, 75 yıldan fazla her gün yoga yapmılş ve 2014 yılında vefatına kadar eğitmenliğe devam etmiştir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir