B.K.S. Iyengar – Meditasyon

İnsanlar alelade bir iş gibi meditasyon yaptıklarını söylüyorlar artık. Üstelik ondan önce gelen yoga disiplinlerini –yama, niyama, asana, pranayama, pratyahara- (yoganın 8 kolundan 5 i) bir yana bırakarak meditasyon yaptıklarını sanıyorlar. Unutmayın ki dağdan denize doğru akan ırmak bir bütündür, denize kavuştuktan sonra buharlaşır, bulut olur ve ırmağı doldurmak üzere yağar. Aynı şekilde, beden ırmağı, beyin ırmağı ve zihin ırmağı da birdir ve ruh tene akıp tekrar ruha döner. Siz ırmağın yalnızca bir bölümüyle ilgilendiğinizi, gerisini bir yana bıraktığınızı mı söylüyorsunuz? Nasıl ki pınarlardan kaynayan dereler birleşip koca bir ırmak olarak denize akar, tüm insan bünyesi de ruhtan tene ve tenden ruha akan tek bir ırmaktır.

… Salt bedensel diye yoganın kimi uzuvlarını nasıl ıskartaya çıkarıp da manevi olan meditasyona yönelebileceğinizi söylersiniz? Meditasyon yogadan ayrı olmadığı gibi asana da ondan ayrı değildir. Yoganın meditasyon bölümünü kabul edip de asana, pranayama, yama veya niyama gibi öbür bölümlerini nasıl ihmal edersiniz? Madem onları gözden çıkarıyorsunuz, meditasyonu da gözden çıkarsanız ya?

Beden çeşitli uzuvlara sahiptir. Bedenin sağlığını korumak için hangi uzuvlara özen gösterip hangilerini ihmal ediyorsunuz? Hayır; bedenimizin, zihnimizin, beynimizin her parçası aynı derecede önemli. Yogada da bu böyle. “Bu parça önemli, bu önemsiz” diyerek yoganın uzuvlarını birbirinden ayıramazsınız. Yoganın her parçası eşit öneme sahip, kimileri istedikleri kadar meditasyonun daha önemli olduğunu söylesinler.

Yoga sanatı bir davranış dizgesiyle başlar…. Yoganın alfabesi olan yama, niyama, asana, pranayama, pratyahara, dharana ve dhyanayı öğrenmeden ben’in makamında yaşamayı öğrenemezsiniz.

Meditasyonun doğası

Meditasyon bütünleşme, insanın birbirinden ayrı düşmüş parçalarının bir araya getirilmesi demektir.

… bu tür düşüncelerin son bulduğu uzatmalı sükunet hali gerçekleştirdiğiniz zaman bilinç de, zihin de mıknatısın çekim alanına girmiş gibi varlığın özüne yönelir. Enerjinizle, zihninizle ve bilincinizle, varlığın özüne düğümlenmiş bir bütün olarak tek bir birim halinde yaşamak – işte meditasyon budur. Hangimiz o düzeye erişebilecek kadar duyarlı? Gerçekten duyarlı mıyız?

 

BKS Iyengar

B.K.S. (Bellur Krishnamachar Sundararaja) Iyengar, Hintli bir yoga ustasıdır.

1918’de Güney Hindistan’da doğmuştur. Ergenlikte yogaya başladığında bedeni katı ve hastalıktan zayıf düşmüştü, fakat çok geçmeden yoga duruşlarının sağlığını iyileştirdiğini farketti.

Bir çok yoga kitabının yazarı ve 1936’dan beri yoga eğitmenidir. 1966 yazdığı “Light on Yoga” adlı kitap dünyada en çok satmış yoga kitaplarından biridir. Avrupa ve Amerika’ya yogayı tanıtan ve yayılmasını sağlayanlardan kişilerden biridir.

Hindistan’da Puna’da yaşamış olan B.K.S Iyengar, 75 yıldan fazla her gün yoga yapmılş ve 2014 yılında vefatına kadar eğitmenliğe devam etmiştir.

 

 

B.K.S Iyengar – Yoga

B.K.S. Iyengar’dan ilhamla 10 hayat değiştirecek ipucu

Toskana’da bir inziva

değmek dokunmak meditasyon

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir