B.K.S. Iyengar – Yoga

B.K.S Iyengar’ın kendi kelimeleriyle “yoga çalışması herkes içindir”:

“İnsanların çoğu aynı şeyi ister. Çoğu insan, fiziksel ve zihinsel sağlık, kavrayış ve bilgelik, ve huzur ve özgürlük ister. Genellikle, bu temel insani ihtiyaçları sağlama araçlarımız, insan yaşamının farklı ve genellikle rekabetçi taleplerinin farklı yönlere çekiştirmesiyle işe yaramaz hale gelir. Yoga, bilgelerinin anladığı şekliyle, bütün bu insani ihtiyaçları kapsamlı ve kusursuz bir bütün olarak tatmin etmek üzere tasarlanmıştır. Amacı, bütünün bütünlüğüne erişmekten daha az değildir – kendimizle birlik ve sonuç olarak kendimizin ötesinde olan her şeyle de birlik. Evrenselin içindeki uyumlu mikrokosmosa dönüşürüz.”

 

 

B.K.S Iyengar’ın vurguladığı gibi, bu süreç dönüştürücüdür:

 

“Yoga, yaşamınızdaki, kaybettiğiniz ve kırık parçalarını sürekli olarak bir araya getirmeye çalıştığınız bütünlük hissini yeniden keşfetmenizi sağlar. Yoga, hayatın sonu gelmez mücadele ve baskılarıyla bozulmayan bir iç huzuru bulmanızı sağlar. Yoga, varlığından belki de haberdar bile olmadığınız yeni bir tür özgürlüğü bulmanızı sağlar. Bir yogi için, özgürlük, hayatın ikilemlerinden, iniş çıkışlarından, ıstırap ve zevklerinden hırpalanmamak demektir. Sükunet ve nihayetinde kişinin varlığının merkezinde, değişmeyen, ebedi mutlağın hiç bir zaman erişiminin ötesinde olmayan bir iç dinginliğin olması demektir.”

 

 

B.K.S Iyengar

B.K.S. (Bellur Krishnamachar Sundararaja) Iyengar, Hintli bir yoga ustasıdır.

1918’de Güney Hindistan’da doğmuştur. Ergenlikte yogaya başladığında bedeni katı ve hastalıktan zayıf düşmüştü, fakat çok geçmeden yoga duruşlarının sağlığını iyileştirdiğini farketti.

Bir çok yoga kitabının yazarı ve 1936’dan beri yoga eğitmenidir. 1966 yazdığı “Light on Yoga” adlı kitap dünyada en çok satmış yoga kitaplarından biridir. Avrupa ve Amerika’ya yogayı tanıtan ve yayılmasını sağlayanlardan kişilerden biridir.

Hindistan’da Puna’da yaşamış olan B.K.S Iyengar, 75 yıldan fazla her gün yoga yapmılş ve 2014 yılında vefatına kadar eğitmenliğe devam etmiştir.

 

http://www.iyi.org.uk/iyengar-yoga-london/bks-iyengar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir