Bir kitap: Bilginin Sesi – Don Miguel Ruiz – Sevgi mi?

Size “seni seviyorum” diyen, ve sonra size saygısızca ve duygusal şiddetle davranan birisine nasıl inanabilirsiniz ki? Nasıl olur da birisi hem size, “seni seviyorum” deyip, hem de sizin yaşamınızı yönetmek, size ne yapmanız gerektiğini, neye inanmanız gerektiğini söylemek isteyebilir? Nasıl olur da birisi sizi sevdiğini iddia edip, sonra da size duygusal süprüntü ve kıskançlık sunabilir?

 

Nasıl olur da birisine, “seni seviyorum” deyip, sonra da onun aleyhindeki tüm görüşlerimizi sıralayıp ona ıstırap çektirebiliriz? “Seni sevdiğim” için sende neyin yanlış olduğunu söylemek zorundayım. “Seni sevdiğim” için seni yargılamalı, suçlu bulmalı ve cezalandırmalıyım. “Seni sevdiğim” için seni her zaman haksız çıkarmalı, sana hiç bir işe yaramaz olduğunu hissettirmeliyim. Ve sen beni sevdiğin için benim öfkeme, kıskançlığıma ve aptallığıma katlanmak zorundasın.

Sizce bu sevgi mi?

Bu bencillikten başka bir şey değildir ve biz ona sevgi deriz. Ve “sevgi incitir” deriz, ama kendimizi kendi yalanlarımızla incitmekteyizdir. Romantik ilişkilerdeki tüm mücadele sadece saçmalıktır. O sevgi değildir ve işte bu yüzden insanlar sevginin eksikliğini hissetmekte, sevgi açlığı çekmektedirler.

Siz muhtaç olduğunuzda, bir ilişkide paylaştığınız şey budur. Ama sevgiye açık olduğunuzda, sevgiyi alırsınız ve eğer o sevgi değilse orada kalmanız gerekmez. Sevgiyi almaya açıksınızdır, ama kötü muamele görmeye açık değilsinizdir. Suçlanmaya açık değilsinizdir; kimsenin zehrini almaya açık değilsinizdir, çünkü zihniniz artık bunun için verimli bir toprak değildir. Kendinizi sevdiğinizde ve kendinize saygı duyduğunuzda, kimsenin size saygısızlık ve kabalık etmesie izin vermeniz mümkün değildir.

En güzel ve romantik ilişki sizinle başlamalıdır. Siz ilişkinin bir yarısından sorumlusunuz: Sizin yarınızdan.

Yaşam çok kısadır.

Sevgi çok basit, çok kolay ve harikadır, ama o sizinle başlar… Farkındalık olmadan sevdiğinizde, hissettiğinizin sevgi olduğunu bile fark etmezsiniz.

……

Biz gerçek hakkında gerçekten konuşamayız, gerçeği deneyimlememiz gerekir. Aynı şey sevgi için de geçerlidir. Sevgiyi gerçekten bilmenin tek yolu sevgiyi deneyimlemektir, sevgi okyanusuna atlayacak cesareti bulmak ve onu bütünüyle algılamaktır. Tek yol budur.

Kusursuzluğu, sevgiyi, gerçeği, adaleti ararız; her şey kendi içimizdeyken onu arayıp dururuz. Her şey buradadır; sadece, onu görmek için ruhsal gözlerimizi açmamız gerekir.

Yaşama sanatında nasıl ustalaşabilirsiniz? Uyguluma ustalaştırır. Bu öğrenmekle ilgili değildir; bu eyleme geçmek ve sanatınızı uygulamakla ilgilidir. Bir sanatçı olarak, eğer sevgiyi uygular ve uygulamaya devam ederseniz, bir an gelir yaptığınız her şey sevginizin bir ifadesi olur. Sevgide ustalaştığınızı nasıl bileceksiniz? Kendinize anlattığınız hikaye sürüp giden bir aşk hikayesi olduğunda.

 

 

 

Bir kitap: Bilginin Sesi – Don Miguel Ruiz

 

Thich Nhat Hanh – Nehir gibi Kalp

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir