Aktif Doğum Manifestosunun tarihçesi

Aktif Doğum Manifestosu, Janet Balaskas tarafından, 1982’de Londra’daki Doğum Hakları Mitingi için tamamlandı. Bu, Aktif Doğum Hareketi tarafından Kuzey Londra’da, doğum hizmetlerinde kadınların hareket özgürlüğü hakkını ve  dikey duruşların kullanılmasını desteklemek amacıyla düzenlenen bir gösteriydi. Bu Manifesto, Aktif Doğum hakkında hâlâ belirleyici bilgi olmaya devam etmektedir. Artık “Aktif Doğum” yaygın olarak bilinen bir terim olmasına ve geniş çapta uygulanmasına rağmen, ilkeleri henüz tam olarak yerine getirilmemektedir.
Janet, doğum eğitmeni olarak eğitim alıp Aktif Doğum’da kariyerine başlarken, 1980’lerin başında “Aktif Doğumın Yönetimi” adıyla bilinen tıbbileştirişmiş doğum uygulamalarının
mevcut kültürü yüzünden hayal kırıklığına uğradı. Çoğu kadının doğal olarak doğurabileceği ve doğurması gerektiğine dair güçlü bir inançla kendisi araştırmaya başladı. İlk olarak, tarih boyunca tüm kültürlerin doğum uygulamalarının, annenin doğumda hareket etme ve dik durma özgürlüğünü içerdiğini farketti. Sadece günümüzde, son 300 yılda modern doğum tıbbının gelişimi ile birlikte, yaygın uygulama; kadının müdahaleye teslim olarak sırt üstü yatmasına dönüşmüştür. Bunun da yetkinsizleştirmeye ve ağrı, korku ve komplikasyonlarda gereksiz bir artışa yol açtığı görülmüştür. Ayrıca, cerrahi doğum oranlarının dünya çapında endişe verici bir hızla artmasına yol açmıştır. Aktif Doğum’un başlangıcı, bu eğilimin tersine dönüşünün başlangıcına işaret eder ve bugün kadınların doğuştan gelen doğurma yeteneklerine ve öncelikle kendi bedenlerinin gücüne inanmasını teşvik eden her türlü doğum eğitimi ve ebeliğin temelini oluşturur.

 

 

kaynak: http://activebirthcentre.com/about/active-birth-manifesto/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir