Bir kitap: Farkındalığın Işığı – Jiddhu Krisnamurti

Arka kapak:

 

“Farkındalığın ışığında acılar, incinme duyguları, nefret vb. duygular yanar gider.”

“Gerçeğin yolu yoktur ve Gerçeğe bir yol, bu dünyada bir tarikat vasıtasıyla varılamaz. Gerçek sınırsız ve koşulsuz olduğu için organize edilemez. Tüm kurumlar insanları gitmek ve kendi yollarına çekmek içindir. Birinin peşinden gitmeye başladığım an, gerçeğe ulaşman sona erer.”

Krishnamurti, bu kitabında an’ı tüm farkındalığımızla yaşadığımız sürece belleğin kayıt yapmayacağını söylüyor. İnsan duygusal belleğinde kayda geçmiş “anı”ları tekrar tekrar hatırlayarak acı çeker. Bu yüzden de geçmişte yaşar. Geçmiş ya da gelecekte yaşayan kişi de an’a tüm dikkatini veremez. An’ın kendisi “Şirmdi ve burada” yaşayamaz. Farkındalık ışığını an’a yöneltmeyen kişi, bir an sonra geçmiş olacak anların karanlığında kalmaya kendisini mahkum eder. İşte bu karanlık, cehaleti, benciliği, bağımlılığı doğurur. An’da tüm farkındalığımızla dolu dolu yaşadığımızda hiçbir eksiklik kalmayacağı için, bir an sonra “geçiş” olacak olan bu an, eksikliği tamamlamak için bizi kendisine doğru (geçmişe doğru) çekmez. Ve biz yeni bir anı deneyimlemek üzere tümüyle özgür oluruz.

 

*****

 

Dünyada olup bitenlerle ilgileniyor musunuz? Yoksa yalnızca bireysel kurtuluşunuzu mu düşünüyorsunuz? Lütfen bunu ciddi olarak düşünün, ki siz ve ben gerçekleri objektif olarak gözlemleyebilelim. Yalnızca gördüklerimizle değil, bilincimizle, düşüncemizle, davranışlarımızla da birlikte gözlemleyelim. Eğer dünya sizi ilgilendirmiyorsa, yalnızca bireysel çıkarlarınız, belli inançlarınız ve gurularınız peşinden gidiyorsanız o zaman ne yazıkki sizinle iletişim kurmamız mümkün olmayacak. Bu noktada çok net olmalıyız. İlgilendiğimiz şey bireysel kurtuluş değil. Bizi derinden ilgilendiren, insan aklına ne olduğu ve insanlığın ne ile yüzyüze geldiği. Hiç bir ülkenin etiketine sığınmadan, yalnızca insan olarak sorguluyoruz. Bu dünyada yaşayan bir insanın ne yapması gerektiği ve rolünün ne olduğuyla ilgileniyoruz.

 

*****

 

(kitabın ilk 20 sayfasından)

 

İlgiyle okumanız dileğiyle….

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir