Erich Schiffmann “Gerçek BirŞey Gerçekten Oluyor”

Venice’te 27 Ocak 2015  tarihli Erich Schiffmann’ın yoga seansından kendi notları:

 

 

Yaptığınız şeyin ortasında, merak edin ve Tanrı’ya sorun; “Sahiden, buradaki hakikat ne? Bunun asıl gerçeği ne? Bu baktığım insanın gerçeği ne? Yemek üzere olduğum bu sandviçin esası ne? Gördüğüm bu muhteşem gün batımının gerçeği ne? Bu trafik sıkışıklığının esası ne?”

 

Gerçeğin ne olduğunu bilmeyi isteyin. İçinde olduğunuz açmazda bir değerlendirme yapıyorsunuz. Hepimiz değerlendirmeler yaparız. Yaptığınız değerlendirmeye istinaden, belli bir şekilde karşılık veriyorsunuz.

 

Öneri şu; normal değerlendirmenizi, karşılık verme şekillerinizle beraber bir kenara alın, beklemeye alın. Hemen, alışkın olduğunuz şekilde değerlendirip karşılık vermeyin. Eğer farklı bir deneyim istiyorsanız, azıcık daha farklı davranmaya başlayın. Normalde yapacağınız şeyi beklemeye alın. Bir şey hayal etmeniz gerekmiyor. Sadece normalde yaptığınız şeyi yapmayı bırakın. Normalde yaptığınız şeyi yapmayı bırakıp sorun; “Sahiden, buradaki hakikat ne?” – çünkü Gerçek BirŞey oluyor – herşey hakkında daha berrak bir tecrübeye sahip olmaya başlayacaksınız.

 

Ödeviniz şu: her aklınıza geldiğinde bunu yapın. Aklınıza gelirse, ve aklınıza GELECEKTİR, o anda yapın. Yaptıkça, daha çok aklınıza gelecektir – bazen bu rahatsız edici gözükebilir, çünkü bu sizi alışkın olduğunuz değerlendirme ve karşılık verme rutininizden çıkarır, fakat tam da bu yüzden gerçekten müthiş havalı.

 

Sahiden, buradaki hakikat ne? Bunlar kolay sözler.

 

Bununla bağlantılı diğer içgörü ise herşeyin HerŞey olması. Herşey HerŞeydir. Bu yüzden, bir şeyi hakikaten görürseniz, onun Bütün’ün özel ve tekil bir kimlikleşmesi olduğunu farkedersiniz. Herşey sonsuzlukta Tanrıdır, özel bir Kendi’nin-ifadesi. Herşeyi mutat değerlendirmelerinizle badanalamayı bıraktığınızda, herşey Tanrı-sal görünmeye başlayacaktır. Başka türlüsü olamaz!

 

 

kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir