Ne kadar özen o kadar fayda

ABD’de fizyoterapistler, ortopedistler, masajcılar, kayropraktisyenler kendilerine en çok yogacıların geldiğini söylüyorlarmış. Bir çok kez bunu duydum, okudum….

 

Sonra 2011’de bir Amerikalı çıktı ve bir makale yazdı, başlığı “yoga bedeni enkaza çevirir”

 

Ortalık çalkalandı, bir çokları taraf oldu. Bir çok yoga eğitmeni haklı buldu, bir çokları da hararetle karşı çıktı. Forumlar, paneller, konferanslar, söyleşiler düzenlendi.

 

Godfrey 2012’de konuya istinaden bir makale yazdı; “Yoga Sizi İncitemez: Eğer Onu Bulabilirseniz”. Okumanızı çok tavsiye ederim.

 

Gerçek şu ki;

  • İnsan vücudu ihtiyaçlarına göre evrimleşmiş
  • Güçlü ve zayıf yanları var
  • Yoga herkese göre demek; herkes her şeyi yapacak demek değil, herkese göre bir şeyler var, herkes için açılacak kapılar var demek.
  • Günümüzde çok tekrarlı yaşıyoruz. Ya çokça aynı şekilde oturarak, ya çokça aynı şekilde ayakta durarak, ya çokça aynı hareketleri yaparak, sıklıkla ağır çantalar taşıyarak… bu da bedenimizin bazı kısımlarını yoruyor ve incinmeye açık hale getiriyor olabilir.
  • Yoga asanalarını yaparken bedenin zaten zayıf, zaten incinmiş, zaten çok kullanılan, zaten yorgun olan kısımlarını incitmek mümkün, yeterli hazırlık çalışması özenle yapılmazsa…
  • Dolayısıyla böyle riskler varken; nicelik kriter olarak alınırsa incinme yollarının taşları risklerle örülmüş olur.
  • Herkes her asanayı başkalarında, fotoğraflarda gördüğü gibi yapmaya kalkarsa, “illa uzun kalacağım”, “çok yapacağım”, “acının ötesine geçeceğim” diye ısrar ederse istemediği sonuçlara maruz kalabilir.

 

Ne kadar özen; o kadar fayda, o kadar derinlik

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir