Toskana’da bir inziva

 

Günlerden bir gün facebooktan bir mesaj attım:

“28 ocak’a kadar inzivadayım, tel/internet yok, ses çıkmayınca, cevap alamayınca telaş etmeyin, keyfim yerinde olacak :))”

 

 

Dönünce herkeste bir merak;

– nerdeydin?

– ne yaptın?

– nasıl bir inziva?

 

 

Buyrun size bir inziva:

 

Aslında olay çok enteresan başladı; geçtiğimiz sonbaharda aklıma bir istek düştü: yoga hocam Godfrey seneler önce Bodrum’da bir meditasyon inzivası yapmıştı, ben de iş nedeniyle katılamıştım. Birden hatırladım ve nasıl istedim. Ama o zaman olamazdı, olsa bugün olması gibi olmazdı zaten, son bir kaç senedir Godfrey’nin programında meditasyon haftası yok…. kafamda dönüp duruyor bu istek…

 

Aradan bir ay geçti geçmedi, bir e-posta düştü, “son dakika anonsu – Toskana’da yoğun meditasyon inzivası”

 

Nasıl pasaportum yenilendi ve vize alabilidim o sürede belli değil. Perşembe akşamı saat 5te pasaportu elime alış, anında tüm rezervasyonları teyit, Cuma uçuş.

 

Roma üzerinden, bir tren, bir tren daha, bir otobüs ve araba yolculuğu ile dağın birinin başına varış.

………………….. Toskana, 2013

 

 

Ortalık kar buz, -6 derece. Bir kaç gün sonra hava birazcık ısındı, karlar eridi, dereler taştı.

 

 

Bir ailenin işlettiği motelde sadece bizim grup kalıyoruz.

Kızlar üst katta, erkekler alt katta. Yarı yatakhane modeli. Odalara yerleşmece…

Oturma alanında kocaman bir şömine var ve bizim için büyük bir sofra kuruldu. Restoran kısmı, biz yoga ve meditasyonlar için kullanacağımızdan tamamen boşaltılmış.

 

 

Çevrede 20-25 dakika yürüyüş mesafesinde ev, otel vs hiç bir şey yok. Orman, dağ, dere, vadi…

………………….. ……………………………. Toskana, 2013

 

 

Cumartesi akşamı ilk oturumda program, kurallar, içerik açıklandı:

 

05:20 kalkış

06:00 meditasyon

06:30 – 08:30 yoga

08:30 – 10:00 meditasyon

10:00 – 10:30 konuşma

11:00 kahvaltı

12:00 – 13:00 doğada yürüyüş meditasyonu

13:30 – 16:45 meditasyon

17:00 akşam yemeği

18:00-21:00 meditasyon

21:30 ışıklar söner

Özetle; günde 8 saat meditasyon + 2 saat yoga

 

Kurallar:

Kimse konuşmayacak, göz kaş işareti vs yok, dokunmak vs yok.

Telefon, internet, haberleşme araçları kullanılmayacak.

 

 

Yiyecekler; arınmayı desteklemek üzere, vegan ve makrobiotik kurallara göre hazırlanmış; yani yağ, un, şeker, işlenmiş gıda vs yok, çay, kahve, sigara vs yok. Sadece çevre çiftliklerde yetiştirilenlerden alınmış organik hububat, baklagiller ve sebzeler…

 

 

Yani her şey meditasyonların daha verimli geçmesini sağlamak üzere ayarlanmış.

 

 

Neyse ki biraz doğudan geliyoruz, 1 saat avantajımız var, yoksa 05:20de kalkış hayli iddalı gözüktü ilk bakışta.

 

Ama tabii büyük fark var. İstanbul’da gece saat 3te uyanıyorum; hala aydınlık, hala bir apartman dairesinden, yol lambalarından perdeler kapalıyken bile içeri ışık geliyor. Hala ses geliyor, komşuda televizyon sesi, geçen arabalar, şehrin uğultusu. Ve duymadığımız, rahatsız olup olmadığımızı hissetmediğimiz elektromanyetik dalgalar…

 

Dolayısıyla dağın başında tam karanlıkta, tam doğal sesizlikte ve elektromanyetik dalgaların çok az olduğu bir ortamda tam uyumak ve tam uyanmak benim için mümkün oldu. Üstelik ben fazla uyumayan biri olarak 9:30 yerine 11-11:30 gibi yattım. Ve kendiliğimden 5te uyandım, her gün.

 

Yemekler şahaneydi. Sadece 2 öğün yemek de az gibi gözükse de organik ve doğru gıda ile beslenmek gerçekten besleyici ve hiç açlık hissetmedim, hiç başka bir yiyecek aramadım.

 

Konuşmamak, konuşmak zorunda olmamak, gülümsemek, selamlamak zorunda olmamak, sadece kendi işine bakmak çok rahatlatıcı.

 

…………………..………………….. Casa Santicchio, Toskana, İtalya

 

 

Bütün çalışmayı destekleyen sabah yogalarını Olivia ile yaptık, şahane bir perspektif. Dinamik Yoga Metodunun yumuşak, sade, akışkan ritimlerinde bedeni açıp, farkındalığı bedene taşıyarak, bedenin zekasına ve meditatif zihne hoş bir davet…

 

 

Öğleden sonra ve akşam meditasyonları her ne kadar ufak aralar içerse de, o kadar uzun oturuşlara alışık olmayan bedenlerimizin her bir parçası için zorlayıcı oldu. Sırt ağrısı, bacak ağrısı ……

 

 

Bazı günler Godfrey ile birebir kısa konuşma, çalışmayı daha derinleştirmek, netleştirmek üzere…

 

 

Nasıl bir meditasyon;

Dinamik Yoga çalışmalarında uyguladığımız başlangıç meditasyonuna benzer, bedenin zekasına erişimle ilgilenen ve beden – zihin – ruh ‘u bir araya getirmek suretiyle bütünlüğünü yaşamaya götüren, Godfrey’nin Zen Meditasyonu çalışmalarıyla desteklenen derin bir içsel araştırma….

 

“Zihin kendini öne çıkarmayı bıraktığında, bedenin zekası ve bilincin zekası kendilerini ifade etme fırsatı bulur” Godfrey

 

Meditasyonda ilerlemek ne demek?

Meditasyonun ilerisi – gerisi yok, yaptıkça farklılaşan deneyimler, herkes için farklı, her seferinde farklı, sınırlanacak, şablona sokulacak bir şey değil. Birinci adımda şu olur, ikincide şu gibi bir yol çizmek mümkün değil. Kimin ne yaşayacağı belli değil.

 

 

Meditasyonda derinleşmek ne demek?

Hmmmmm, olmayana zihnin daha az kayması, daha uzun sürelerle anda kalabilmek, gerçekle & gerçekte olmakta olanla daha yakın, daha derin, daha net bağlantı kurmak.

 

 

Nasıl olacak?

Alıştırma yapmak suretiyle. Hiç bir alışkanlık, beceri, uzmanlık çalışma olmaksızın anlaşılmıyor, tecrübe edilmiyor ve yerleşmiyor.

 

 

Sonuç olarak; çok keyifli, çok zevkli, çok sakin, çok mutlu 9 gün …

 

Somatic Meditation Intensive with Godfrey Devereux; every January

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir