Restoratif yoga

 

Restoratif yoga, meditatif, yumuşak bir aktif gevşeme çalışmasıdır. Restoratif duruşlar; “yapmak”tan çok “içine yerleşilen” ve “olunan” duruşlardır. Yumuşak nefesler ve derin gevşeme yoluyla canlandırır ve beden enerjisini artırır.

Beden, yastıklar, battaniye ve diğer donanımlarla desteklenir ve mümkün en derin gevşemeye davet edilir. Kullanılan destekler kemik ve kasları rahatlatır ve destek görevlerini ve faaliyetlerini bırakmalarına fırsat sunarak sinir sisteminin daha az çalışma ihtiyacı ile sakinleşmesine izin verir. Sempatik ve parasempatik sinir sistemlerini etkiler, “kaç ya da savaş” mekanizmasını sakinleştirerek stres semptomlarını azaltır. Çalışmanın sükunetinde, bağışıklık sistemini güçlendirir, organlara giden enerji akışını optimize eder, nabzı ve tansiyonu düşürür.

Restoratif yoga, bir dikkat alışkanlığı geliştirir. Bedenlerimizde hastalık yaratan gereksiz gerilimler, negatif duygular, üzüntüler vs tutarız. Restoratif yoga yoluyla , bu gerilimi nerde ve nasıl tuttuğunuzu tespit ederek bunu bilinçli olarak bırakmayı öğrenebilirsiniz.

Restoratif yoga, özellikle stresli ve yorgun olduğunuzda yararlıdır. Ayrıca nekahat döneminde, incinmelerden veya duygusal rahatsızlıklardan iyileşirken ve hayat geçişlerinde, kadınların hamilelik, menapoz vs dönemlerinde kullanılabilir. Kendimizi şifalandırmanın bir yolu olarak öğrenilebilir. Derin bir gevşeme ve dinlenme yoluyla esenlik ve gençleşme deneyimlemek isteyen herkes için harikadır.

Restoratif yoga ilk başlayanlara zor görünebilir, ancak bir kere yolunuzu bulduğunuzda kolaylıkla bırakma ve derin memnuniyete varırsınız.

Yoga yapmayanlara, yeni başlayanlara, her seviyede yoga uygulayıcısına yani herkese uygundur.

 

 Polonezköy, Haziran 2012

 

 

 

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir